Aktualnie znajdujesz się na:OfertaPompy ciepłaCzytaj dalej

Pompy ciepła

ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA

Powietrze atmosferyczne jest przetłaczane przez wymiennik ciepła (parownik, nieco przypominający samochodową chłodnicę) z pomocą dużego wentylatora. Powietrze oddaje swoje ciepło do cieczy umieszczonej wewnątrz wymiennika, która ze względu na to, że ma niskie ciśnienie, szybko odparowuje, odbierając ciepło od powietrza.

 

 

 

pompa_ciepla_powietrze_woda1.gif

 

Im wyższa temperatura zasysanego powietrza, tym wydajniej pracuje pompa. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę, praca pompy może zostać wsparta przez grzałkę elektryczną, dzięki czemu czas podgrzania wody w zasobniku zostanie skrócony.

Użytkowanie pomp ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Około 75% potrzebnej energii grzewczej pobierana jest za darmo z otoczenia. Tylko niewielki procent zapotrzebowania stanowi energia elektryczna, wykorzystana do napędu sprężarki.

Ograniczone są również koszty instalacji urządzenia, ponieważ nie wymaga ona komina, ani wykonania przyłączy gazowych, czy specjalnego pomieszczenia na składowanie paliwa. Podłączenie pompy jest bardzo szybkie i nie wymaga dużych nakładów pracy.

Należy pamiętać, że pompa ciepła pracuje przez cały rok. W zimie przygotowuje ciepłą wodę w ilości wystarczającej dla kąpieli, prania i celów kuchennych, natomiast w sezonie letnim oprócz podgrzewania wody użytkowej także chłodzi. Pompy ciepła mogą również osuszać wilgotne powietrze w pomieszczeniach. Eliminując osiadanie na ścianach wilgoci i tworzenie się zacieków, czy grzybów.

Energia cieplna pozyskiwana jest z otoczenia, co nie tylko jest korzystne dla budżetu klienta, ale również dla środowiska. Niewątpliwą zaletą użytkowania pomp ciepła jest brak odpadów, dymu, sadzy, czy kurzu.

powrót